Image for FX11B-100P/10-SV0.5(71) is not available
FX11B-100P/10-SV0.5(71)
DigiKey Part Number
FX11B-100P/10-SV0.5(71)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX11B-100P/10-SV0.5(71)
Description
CONN HDR 100POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX11B-100P/10-SV0.5(71) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Ground Plate, Solder Retention
Packaging
Tray
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
3mm
Number of Positions
100
Height Above Board
0.103" (2.63mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)