FX10B-100S/10-SV(71)
DigiKey Part Number
H11237-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX10B-100S/10-SV(71)
Description
CONN RCPT 100POS SMD GOLD
Detailed Description
100 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX10B-100S/10-SV(71) Models
Features
Ground Plate, Solder Retention
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
4mm, 5mm
Number of Positions
100
Height Above Board
0.126" (3.20mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)