FX10A-80S/8-SV(71)
FX10A-80S/8-SV(71)
Hirose FunctionMAX Board-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
FX10A-80S/8-SV(71)
DigiKey Part Number
H11232-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX10A-80S/8-SV(71)
Description
CONN RCPT 80POS SMD GOLD
Detailed Description
80 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX10A-80S/8-SV(71) Models
Features
Board Guide, Ground Plate, Solder Retention
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
4mm, 5mm
Number of Positions
80
Height Above Board
0.126" (3.20mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)