FH75M-100S-0.4SH(05) | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FH75M-100S-0.4SH(05) |
Description | RECEPTACLE, 0.4MM PITCH, FPC/FFC |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 100 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.016" (0.40mm) Surface Mount, Right Angle |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FH75M-100S-0.4SH(05) Models |
Category | Locking Feature Flip Lock |
Manufacturer Hirose Electric Co Ltd | Cable End Type Tabbed, Tapered |
Series | Contact Material Copper Alloy |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Housing Material Liquid Crystal Polymer (LCP) |
Flat Flex Type FFC, FPC | Actuator Material Liquid Crystal Polymer (LCP) |
Mounting Type Surface Mount, Right Angle | Voltage Rating 40V |
Connector/Contact Type Contacts, Bottom | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Number of Positions 100 | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Pitch 0.016" (0.40mm) | Current Rating (Amps) 0.4A |
Termination Solder | Housing Color Gray |
FFC, FCB Thickness 0.30mm | Actuator Color Black |
Height Above Board 0.079" (2.00mm) | Mating Cycles 20 |