FH75M-100S-0.4SH(05)
DigiKey Part Number
26-FH75M-100S-0.4SH(05)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH75M-100S-0.4SH(05)CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH75M-100S-0.4SH(05)
Description
RECEPTACLE, 0.4MM PITCH, FPC/FFC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.016" (0.40mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FH75M-100S-0.4SH(05) Models
Category
Locking Feature
Flip Lock
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Cable End Type
Tabbed, Tapered
Series
Contact Material
Copper Alloy
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Flat Flex Type
FFC, FPC
Actuator Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
40V
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Positions
100
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.016" (0.40mm)
Current Rating (Amps)
0.4A
Termination
Solder
Housing Color
Gray
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.079" (2.00mm)