FH67-30S-0.5SV
DigiKey Part Number
26-FH67-30S-0.5SVTR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH67-30S-0.5SVCT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH67-30S-0.5SVDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH67-30S-0.5SV
Description
CONN FFC VERT 30POS 0.5MM SMD
Detailed Description
30 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.020" (0.50mm) Surface Mount
EDA/CAD Models
FH67-30S-0.5SV Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Contact Material
Copper Alloy
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Part Status
Active
Features
Solder Retention
Flat Flex Type
FFC, FPC
Voltage Rating
50V
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Connector/Contact Type
Contacts, Vertical - 1 Sided
Number of Positions
30
Current Rating (Amps)
0.5A
Pitch
0.020" (0.50mm)
Contact Finish Thickness
3.94µin (0.10µm)
Housing Color
Gray
FFC, FCB Thickness
0.33mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.205" (5.20mm)