FH65-15S-0.5SH
DigiKey Part Number
26-FH65-15S-0.5SHTR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH65-15S-0.5SHCT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH65-15S-0.5SHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH65-15S-0.5SH
Description
RECEPTACLE, 0.5MM PITCH, 9.3MM L
Detailed Description
15 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH65-15S-0.5SH Models
Category
Locking Feature
Flip Lock
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Cable End Type
Tabbed
Series
Contact Material
Copper Alloy
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Flat Flex Type
FFC, FPC
Actuator Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Features
Solder Retention
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Voltage Rating
50V
Number of Positions
15
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Housing Color
Gray
Height Above Board
0.047" (1.20mm)