FH64MA-11S-0.25SHW-99
FH64MA-11S-0.25SHW-99
FH64MA-11S-0.25SHW
DigiKey Part Number
26-FH64MA-11S-0.25SHWTR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH64MA-11S-0.25SHWCT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH64MA-11S-0.25SHWDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH64MA-11S-0.25SHW
Description
CONN FPC TOP 11POS 0.25MM R/A
Detailed Description
11 Position FPC Connector Contacts, Top 0.010" (0.25mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH64MA-11S-0.25SHW Models
Category
Cable End Type
Notched
Contact Material
Phosphor Bronze
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Flat Flex Type
FPC
Voltage Rating
30V
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Connector/Contact Type
Contacts, Top
Number of Positions
11
Current Rating (Amps)
0.2A
Pitch
0.010" (0.25mm)
Contact Finish Thickness
1.25µin (0.03µm)
Housing Color
Beige
FFC, FCB Thickness
0.12mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.020" (0.50mm)