FH62-35S-0.25SHW(99)
DigiKey Part Number
26-FH62-35S-0.25SHW(99)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH62-35S-0.25SHW(99)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH62-35S-0.25SHW(99)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH62-35S-0.25SHW(99)
Description
CONN FPC TOP 35POS 0.25MM R/A
Detailed Description
35 Position FPC Connector Contacts, Top 0.010" (0.25mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH62-35S-0.25SHW(99) Models
Category
Cable End Type
Notched
Contact Material
Copper Alloy
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Flat Flex Type
FPC
Voltage Rating
30V
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Connector/Contact Type
Contacts, Top
Number of Positions
35
Current Rating (Amps)
0.25A
Pitch
0.010" (0.25mm)
Contact Finish Thickness
1.97µin (0.050µm)
Housing Color
Beige
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.043" (1.08mm)