FH58SA-81S-0.2SHW(99)
DigiKey Part Number
26-FH58SA-81S-0.2SHW(99)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH58SA-81S-0.2SHW(99)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH58SA-81S-0.2SHW(99)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH58SA-81S-0.2SHW(99)
Description
RECEPTACLE, 0.2MM PITCH, 18MM LE
Detailed Description
81 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.008" (0.20mm) Surface Mount, Right Angle
Category
Locking Feature
Flip Lock
Voltage Rating
30V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
81
Pitch
0.008" (0.20mm)
Current Rating (Amps)
0.2A
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.035" (0.88mm)