FH58-51S-0.2SHW(99)
DigiKey Part Number
26-FH58-51S-0.2SHW(99)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH58-51S-0.2SHW(99)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH58-51S-0.2SHW(99)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH58-51S-0.2SHW(99)
Description
CONN FFC FPC 0.2MM SMD
Customer Reference
Detailed Description
51 Position FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.016" (0.40mm) Surface Mount
EDA/CAD Models
FH58-51S-0.2SHW(99) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon, Halogen Free
Part Status
Last Time Buy
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Flat Flex Type
FPC
Voltage Rating
30V
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
51
Current Rating (Amps)
0.2A
Pitch
0.016" (0.40mm)
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Height Above Board
0.035" (0.88mm)