FH58-35S-0.2SHW(99)
DigiKey Part Number
H125308TR-ND - Tape & Reel (TR)
H125308CT-ND - Cut Tape (CT)
H125308DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH58-35S-0.2SHW(99)
Description
CONN FPC 35POS 0.2MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
35 Position FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.008" (0.20mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH58-35S-0.2SHW(99) Models
Category
Cable End Type
Notched
Part Status
Active
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon, Halogen Free
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
0.2A
Number of Positions
35
Pitch
0.008" (0.20mm)
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Mating Cycles
10
Height Above Board
0.035" (0.88mm)