FH58-21S-0.2SHW(99)
DigiKey Part Number
FH58-21S-0.2SHW(99)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH58-21S-0.2SHW(99)
Description
CONN FFC FPC 0.2MM SMD
Customer Reference
Detailed Description
21 Position FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.008" (0.20mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH58-21S-0.2SHW(99) Models
Category
Cable End Type
Notched
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Part Status
Last Time Buy
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Flat Flex Type
FPC
Voltage Rating
30V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Connector/Contact Type
Contacts, Top and Bottom
Number of Positions
21
Current Rating (Amps)
0.2A
Pitch
0.008" (0.20mm)
Housing Color
Beige
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Height Above Board
0.035" (0.88mm)