FH52K-6S-0.5SH(99) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 6,772
Datasheet
Image for FH52K-6S-0.5SH(99) is not available
FH52K-6S-0.5SH(99)
DigiKey Part Number
FH52K-6S-0.5SH(99)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH52K-6S-0.5SH(99)
Description
CONN FFC BOTTOM 6POS 0.5MM R/A
Detailed Description
6 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
EDA/CAD Models
FH52K-6S-0.5SH(99) Models
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Positions
6
Current Rating (Amps)
0.5A
Pitch
0.020" (0.50mm)
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.079" (2.00mm)