FH52K-68S-0.5SH
DigiKey Part Number
26-FH52K-68S-0.5SHTR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH52K-68S-0.5SHCT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH52K-68S-0.5SHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH52K-68S-0.5SH
Description
CONN FFC BOTTOM 68POS 0.5MM R/A
Detailed Description
68 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH52K-68S-0.5SH Models
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Positions
68
Current Rating (Amps)
0.5A
Pitch
0.020" (0.50mm)
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.079" (2.00mm)