FH52-50S-0.5SH(99)
FH52-50S-0.5SH(99)
FH52-50S-0.5SH(99)
DigiKey Part Number
HFZ050TR-ND - Tape & Reel (TR)
HFZ050CT-ND - Cut Tape (CT)
HFZ050DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH52-50S-0.5SH(99)
Description
CONN FFC BOTTOM 50POS 0.5MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FH52-50S-0.5SH(99) Models
Category
Cable End Type
Tabbed
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Contact Material
Phosphor Bronze
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Part Status
Active
Actuator Material
Flat Flex Type
FFC, FPC
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Current Rating (Amps)
0.5A
Number of Positions
50
Contact Finish Thickness
1.25µin (0.03µm)
Pitch
0.020" (0.50mm)
Housing Color
Gray
Termination
Solder
Actuator Color
Black
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Mating Cycles
20
Height Above Board
0.079" (2.00mm)