FH48-68S-0.5SV
DigiKey Part Number
H124729TR-ND - Tape & Reel (TR)
H124729CT-ND - Cut Tape (CT)
H124729DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH48-68S-0.5SV
Description
CONN FFC VERT 68POS 0.5MM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 Position FFC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.020" (0.50mm) Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FH48-68S-0.5SV Models
Category
Locking Feature
Detent Lock
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Cable End Type
Tabbed
Series
Contact Material
Phosphor Bronze
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Part Status
Active
Actuator Material
Flat Flex Type
FFC
Features
Low Insertion Force (LIF)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Vertical - 1 Sided
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions
68
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
Termination
Solder
Housing Color
Gray
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.243" (6.18mm)