FH48-50S-0.5SV
DigiKey Part Number
HFX050TR-ND - Tape & Reel (TR)
HFX050CT-ND - Cut Tape (CT)
HFX050DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH48-50S-0.5SV
Description
CONN FFC VERT 50POS 0.5MM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position FFC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.020" (0.50mm) Surface Mount
EDA/CAD Models
FH48-50S-0.5SV Models
Category
Locking Feature
Flip Lock
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Part Status
Active
Actuator Material
Flat Flex Type
FFC
Features
Low Insertion Force (LIF)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Vertical - 1 Sided
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions
50
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
Housing Color
Gray
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.243" (6.18mm)