FH43B-45S-0.2SHW(10) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Image for FH43B-45S-0.2SHW(10) is not available
FH43B-45S-0.2SHW(10)
DigiKey Part Number
FH43B-45S-0.2SHW(10)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH43B-45S-0.2SHW(10)
Description
CONN FPC BOTTOM 45POS 0.2MM R/A
Customer Reference
Detailed Description
45 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.008" (0.20mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
EDA/CAD Models
FH43B-45S-0.2SHW(10) Models
Series
Contact Finish
Gold
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Part Status
Obsolete
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Flat Flex Type
FPC
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
30V
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
45
Pitch
0.008" (0.20mm)
Current Rating (Amps)
0.2A
Housing Color
Beige
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Height Above Board
0.035" (0.88mm)