FH39-27S-0.3SHW(10)
DigiKey Part Number
HFU27TR-ND - Tape & Reel (TR)
HFU27CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH39-27S-0.3SHW(10)
Description
CONN FPC 27POS 0.3MM R/A
Customer Reference
Detailed Description
27 Position FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.012" (0.30mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH39-27S-0.3SHW(10) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Part Status
Obsolete
Flat Flex Type
FPC
Voltage Rating
30V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Connector/Contact Type
Contacts, Top and Bottom
Number of Positions
27
Current Rating (Amps)
0.2A
Pitch
0.012" (0.30mm)
Contact Finish Thickness
19.7µin (0.50µm)
Termination
Solder
Housing Color
Beige
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.044" (1.12mm)