FH35C-13S-0.3SHW(99)
DigiKey Part Number
H122265TR-ND - Tape & Reel (TR)
H122265CT-ND - Cut Tape (CT)
H122265DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH35C-13S-0.3SHW(99)
Description
CONN FPC 13POS 0.3MM R/A
Detailed Description
13 Position FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.012" (0.30mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH35C-13S-0.3SHW(99) Models
Voltage Rating
30V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
13
Current Rating (Amps)
0.2A
Pitch
0.012" (0.30mm)
Contact Finish Thickness
1.25µin (0.03µm)
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Height Above Board
0.035" (0.88mm)