FH35C-11S-0.3SHW(10) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 12,983
Datasheet
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 817
Datasheet
Image for FH35C-11S-0.3SHW(10) is not available
FH35C-11S-0.3SHW(10)
DigiKey Part Number
FH35C-11S-0.3SHW(10)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH35C-11S-0.3SHW(10)
Description
CONN FPC 11POS 0.3MM R/A
Customer Reference
Detailed Description
11 Position FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.012" (0.30mm) Surface Mount, Right Angle
Category
Height Above Board
0.035" (0.88mm)
Manufacturer
Locking Feature
Flip Lock, Backlock
Series
Cable End Type
Tapered
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Material
Phosphor Bronze
Part Status
Obsolete
Contact Finish
Gold
Flat Flex Type
FPC
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Connector/Contact Type
Contacts, Top and Bottom
Voltage Rating
30V
Number of Positions
11
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Pitch
0.012" (0.30mm)
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
0.2A
FFC, FCB Thickness
0.20mm