FH34SRJ-6S-0.5SH(99)
DigiKey Part Number
H124648TR-ND - Tape & Reel (TR)
H124648CT-ND - Cut Tape (CT)
H124648DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH34SRJ-6S-0.5SH(99)
Description
CONN FFC FPC 6POS 0.5MM R/A
Detailed Description
6 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH34SRJ-6S-0.5SH(99) Models
Category
Cable End Type
Tapered
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
6
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.039" (1.00mm)