FH34SRJ-30S-0.5SH(99)
DigiKey Part Number
26-FH34SRJ-30S-0.5SH(99)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH34SRJ-30S-0.5SH(99)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH34SRJ-30S-0.5SH(99)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH34SRJ-30S-0.5SH(99)
Description
CONN FFC FPC 30POS 0.5MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FH34SRJ-30S-0.5SH(99) Models
Category
Cable End Type
Tapered
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Contact Material
Phosphor Bronze
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Part Status
Active
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Top and Bottom
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
30
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
Termination
Solder
Housing Color
Gray
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.039" (1.00mm)