FH34D-8S-0.5SH(50)
DigiKey Part Number
26-FH34D-8S-0.5SH(50)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH34D-8S-0.5SH(50)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH34D-8S-0.5SH(50)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH34D-8S-0.5SH(50)
Description
CONN FFC FPC 8POS 0.5MM R/A
Detailed Description
8 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH34D-8S-0.5SH(50) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Cable End Type
Notched
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Top and Bottom
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
8
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
Contact Finish Thickness
1.25µin (0.03µm)
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Housing Color
Gray
Height Above Board
0.039" (1.00mm)