FH33J-40S-0.5SH(10)
DigiKey Part Number
26-FH33J-40S-0.5SH(10)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH33J-40S-0.5SH(10)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH33J-40S-0.5SH(10)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH33J-40S-0.5SH(10)
Description
CONN FFC BOTTOM 40POS 0.5MM R/A
Detailed Description
40 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH33J-40S-0.5SH(10) Models
Category
Locking Feature
Flip Lock
Cable End Type
Tapered
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Voltage Rating
50V
Number of Positions
40
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
Contact Finish Thickness
Flash
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Mating Cycles
20
Height Above Board
0.047" (1.20mm)