FH33-28S-0.5SH(10)
DigiKey Part Number
HFS28TR-ND - Tape & Reel (TR)
HFS28CT-ND - Cut Tape (CT)
HFS28DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH33-28S-0.5SH(10)
Description
CONN FFC BOTTOM 28POS 0.5MM R/A
Detailed Description
28 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH33-28S-0.5SH(10) Models
Category
Cable End Type
Tapered
Housing Material
Polyamide (PA), Nylon
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
28
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
Contact Finish Thickness
Flash
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Mating Cycles
20
Height Above Board
0.047" (1.20mm)