FH28E-40S-0.5SH(05) | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FH28E-40S-0.5SH(05) |
Description | CONN FFC BOTTOM 40POS 0.5MM R/A |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 40 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FH28E-40S-0.5SH(05) Models |
Category | Locking Feature Rotary Lock |
Manufacturer Hirose Electric Co Ltd | Cable End Type Tabbed |
Series | Contact Material Phosphor Bronze |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Housing Material Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free |
Flat Flex Type FFC, FPC | Actuator Material Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free |
Mounting Type Surface Mount, Right Angle | Features Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF) |
Connector/Contact Type Contacts, Bottom | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Number of Positions 40 | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Pitch 0.020" (0.50mm) | Contact Finish Thickness 2.00µin (0.051µm) |
Termination Solder | Housing Color Gray |
FFC, FCB Thickness 0.30mm | Actuator Color Black |
Height Above Board 0.100" (2.54mm) | Base Product Number |