FH28E-20S-0.5SH(05)
FH28E-20S-0.5SH(05)
FH28E-20S-0.5SH(05)
DigiKey Part Number
HFV020TR-ND - Tape & Reel (TR)
HFV020CT-ND - Cut Tape (CT)
HFV020DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH28E-20S-0.5SH(05)
Description
CONN FFC BOTTOM 20POS 0.5MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FH28E-20S-0.5SH(05) Models
Category
Locking Feature
Rotary Lock
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Cable End Type
Tabbed
Series
Contact Material
Phosphor Bronze
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Flat Flex Type
FFC, FPC
Actuator Material
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
20
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.020" (0.50mm)
Contact Finish Thickness
2.00µin (0.051µm)
Termination
Solder
Housing Color
Gray
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.100" (2.54mm)