FH28-55S-0.5SH(11)
DigiKey Part Number
26-FH28-55S-0.5SH(11)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH28-55S-0.5SH(11)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH28-55S-0.5SH(11)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH28-55S-0.5SH(11)
Description
CONN FFC BOTTOM 55POS 0.5MM R/A
Detailed Description
55 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Category
Cable End Type
Tabbed
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
55
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
Housing Color
Gray
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.100" (2.54mm)