FH26W-45S-0.3SHW(60)
FH26W-45S-0.3SHW(60)
FH26W-45S-0.3SHW(60)
DigiKey Part Number
H125805TR-ND - Tape & Reel (TR)
H125805CT-ND - Cut Tape (CT)
H125805DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH26W-45S-0.3SHW(60)
Description
CONN FPC BOTTOM 45POS 0.3MM R/A
Detailed Description
45 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.012" (0.30mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH26W-45S-0.3SHW(60) Models
Voltage Rating
30V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
45
Pitch
0.012" (0.30mm)
Current Rating (Amps)
0.2A
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Height Above Board
0.039" (1.00mm)