FH19C-4S-0.5SH(05) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 14,440
Datasheet
4 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
FH19C-4S-0.5SH(05)
DigiKey Part Number
HFN404TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH19C-4S-0.5SH(05)
Description
CONN FFC BOTTOM 4POS 0.5MM R/A
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FH19C-4S-0.5SH(05) Models
Part Status
Obsolete
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
4
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Height Above Board
0.035" (0.88mm)