FH12A-32S-0.5SH(55)
DigiKey Part Number
HFK132TR-ND - Tape & Reel (TR)
HFK132CT-ND - Cut Tape (CT)
HFK132DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH12A-32S-0.5SH(55)
Description
CONN FFC FPC TOP 32POS 0.5MM R/A
Detailed Description
32 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH12A-32S-0.5SH(55) Models
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions
32
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.079" (2.00mm)