EX20E-280S
DigiKey Part Number
H122033-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EX20E-280S
Description
CONN RCPT 280POS SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
280 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Through Hole, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EX20E-280S Models
Category
Number of Positions
280
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Pitch
0.031" (0.80mm)
Series
Number of Rows
2
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Part Status
Active
Height Above Board
0.827" (21.00mm)