ER8-60P-0.8SV-5H
DigiKey Part Number
H125542TR-ND - Tape & Reel (TR)
H125542CT-ND - Cut Tape (CT)
H125542DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ER8-60P-0.8SV-5H
Description
CONN HDR 60POS SMD GOLD
Detailed Description
60 Position Connector Header, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
ER8-60P-0.8SV-5H Models
Mated Stacking Heights
10mm, 12mm
Number of Positions
60
Height Above Board
0.351" (8.91mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)