ER8-60P-0.8SV-2H | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ER8-60P-0.8SV-2H |
Description | CONN HDR 60POS SMD GOLD |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 60 Position Connector Header, Center Strip Contacts Surface Mount Gold |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ER8-60P-0.8SV-2H Models |
Category | Number of Rows 2 |
Manufacturer Hirose Electric Co Ltd | Mounting Type Surface Mount |
Series | Features Board Guide |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm) |
Connector Type Header, Center Strip Contacts | Mated Stacking Heights 7mm, 9mm |
Number of Positions 60 | Height Above Board 0.234" (5.95mm) |
Pitch 0.031" (0.80mm) | Base Product Number |