DF80-30S-0.5V(51) | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DF80-30S-0.5V(51) |
Description | CONN RCPT 30POS 0.02 GOLD SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 30 Position Receptacle Connector 0.020" (0.50mm) Surface Mount Gold |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DF80-30S-0.5V(51) Models |
Category | Contact Finish - Mating |
Mfr | Contact Finish Thickness - Mating 1.97µin (0.050µm) |
Series | Insulation Color Black |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Insulation Height 0.065" (1.65mm) |
Part Status Active | Operating Temperature -35°C ~ 85°C |
Connector Type | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Contact Type Center Strip Contact | Contact Finish - Post Gold |
Style Board to Cable/Wire | Features Solder Retention |
Number of Positions | Current Rating (Amps) 0.5A |
Number of Positions Loaded All | Voltage Rating 50V |