DF65-3P-1.7V(78)
DigiKey Part Number
26-DF65-3P-1.7V(78)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF65-3P-1.7V(78)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF65-3P-1.7V(78)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF65-3P-1.7V(78)
Description
CONN HEADER SMD
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 3 position 0.067" (1.70mm)
EDA/CAD Models
DF65-3P-1.7V(78) Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Insulation Height
0.065" (1.65mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Material
Copper
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Pitch - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C