DF63WA-3EP-3.96C_Side-B
Hirose DF63W  Series Connectors | Digi-Key Daily
DF63WA-3EP-3.96C
DigiKey Part Number
H125120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF63WA-3EP-3.96C
Description
CONN PLUG HSG 3POS 3.96MM
Detailed Description
3 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.156" (3.96mm)
EDA/CAD Models
DF63WA-3EP-3.96C Models
Category
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Mfr
Contact Termination
Crimp
Series
Fastening Type
Latch Holder
Packaging
Bag
Color
Black
Part Status
Active
Features
Waterproof (Mated)
Connector Type
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Type
Male Pin
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.156" (3.96mm)