DF63SF-2P-7.92TV(52)
DigiKey Part Number
26-DF63SF-2P-7.92TV(52)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF63SF-2P-7.92TV(52)CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF63SF-2P-7.92TV(52)
Description
CONN HDR 7.92MM PCB MNT
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 2 position 0.312" (7.92mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF63SF-2P-7.92TV(52) Models
Category
Contact Length - Post
0.055" (1.40mm)
Mfr
Insulation Height
0.335" (8.50mm)
Series
Contact Shape
Rectangular
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
Contact Finish - Post
Gold
Contact Type
Male Blade
Contact Material
Copper Alloy
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C