DF60FS-3S-10.16C
DigiKey Part Number
26-DF60FS-3S-10.16C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF60FS-3S-10.16C
Description
SOCKET, 3POS., LATCH-LOCK, 42A
Detailed Description
3 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.400" (10.16mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF60FS-3S-10.16C Models
Category
Pitch
0.400" (10.16mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Fastening Type
Latch Lock
Contact Type
Female Socket
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C