DF60-3EP-10.16C(15)
DF60-3EP-10.16C(15)
DF60-3EP-10.16C(15)
DigiKey Part Number
26-DF60-3EP-10.16C(15)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF60-3EP-10.16C(15)
Description
CONN PLUG HSG 3POS 10.16MM
Customer Reference
Detailed Description
3 Rectangular Connectors - Housings Plug Red 0.400" (10.16mm)
Category
Number of Rows
1
Mfr
Mounting Type
Panel Mount
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Fastening Type
Latch Holder
Part Status
Obsolete
Color
Red
Connector Type
Features
Mounting Flange
Contact Type
Blade Pin
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Number of Positions
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Pitch
0.400" (10.16mm)