DF60-2EP-10.16C(15)
DF60-2EP-10.16C(15)
DF60-2EP-10.16C(15)
DigiKey Part Number
26-DF60-2EP-10.16C(15)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF60-2EP-10.16C(15)
Description
CONN PLUG HSG 2POS 10.16MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Rectangular Connectors - Housings Plug Red 0.400" (10.16mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF60-2EP-10.16C(15) Models
Category
Number of Rows
1
Mfr
Mounting Type
Panel Mount
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bag
Fastening Type
Latch Holder
Part Status
Active
Color
Red
Connector Type
Features
Mounting Flange
Contact Type
Blade Pin
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Number of Positions
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Pitch
0.400" (10.16mm)