DF56C-40S-0.3V(51)
DigiKey Part Number
26-DF56C-40S-0.3V(51)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF56C-40S-0.3V(51)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF56C-40S-0.3V(51)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF56C-40S-0.3V(51)
Description
CONN RCPT 40POS 0.012 GOLD SMD
Detailed Description
40 Position Receptacle Connector 0.012" (0.30mm) Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
DF56C-40S-0.3V(51) Models
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
3.90µin (0.099µm)
Insulation Height
0.057" (1.45mm)
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Contact Type
Non-Gendered
Contact Finish - Post
Gold
Style
Board to Cable/Wire
Features
Grounding Tab
Number of Positions
Current Rating (Amps)
Varies by Wire Gauge
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
30VAC