DF52-12S-0.8H(21) | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DF52-12S-0.8H(21) |
Description | CONN SOCKET 12P 0.031 TIN SMD RA |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 12 Position Socket Connector 0.031" (0.80mm) Surface Mount, Right Angle Tin |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DF52-12S-0.8H(21) Models |
Category | Fastening Type Detent Lock |
Mfr | Contact Finish - Mating |
Series | Insulation Color Black |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Insulation Height 0.069" (1.75mm) |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Connector Type | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Contact Type Non-Gendered | Contact Finish - Post Tin |
Style Board to Cable/Wire | Features Glow Wire Compliant, Solder Retention |
Number of Positions | Current Rating (Amps) 1.5A |
Number of Positions Loaded All | Voltage Rating 100V |