DF40TC-50DS-0.4V(51)
DigiKey Part Number
26-DF40TC-50DS-0.4V(51)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF40TC-50DS-0.4V(51)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF40TC-50DS-0.4V(51)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40TC-50DS-0.4V(51)
Description
BOARD TO FPC CONN, RCPT, 50POS,
Detailed Description
50 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mated Stacking Heights
1.5mm
Number of Positions
50
Height Above Board
0.057" (1.45mm)
Pitch
0.016" (0.40mm)