DF40JMC-10DP-0.4V(51) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Molex
In Stock: 6,213
Datasheet
Image for DF40JMC-10DP-0.4V(51) is not available
DF40JMC-10DP-0.4V(51)
DigiKey Part Number
DF40JMC-10DP-0.4V(51)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40JMC-10DP-0.4V(51)
Description
CONN PLUG 10POS SMD GOLD
Detailed Description
10 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
EDA/CAD Models
DF40JMC-10DP-0.4V(51) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
Plug, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
1.5mm
Number of Positions
10
Height Above Board
0.045" (1.14mm)
Pitch
0.016" (0.40mm)