Image for DF40JC-80DS-0.4V(53) is not available
DF40JC-80DS-0.4V(53)
DigiKey Part Number
DF40JC-80DS-0.4V(53)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40JC-80DS-0.4V(53)
Description
CONN RCPT 80POS SMD GOLD
Detailed Description
80 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
DF40JC-80DS-0.4V(53) Models
Mated Stacking Heights
2mm
Height Above Board
0.057" (1.45mm)
Number of Positions
80
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)