DF40HC-3.0-60DS-0.4V-51
DF40HC-3.0-60DS-0.4V-51
DF40HC(3.0)-60DS-0.4V(51)
DigiKey Part Number
H11916TR-ND - Tape & Reel (TR)
H11916CT-ND - Cut Tape (CT)
H11916DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40HC(3.0)-60DS-0.4V(51)
Description
CONN RCPT 60POS SMD GOLD
Detailed Description
60 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
DF40HC(3.0)-60DS-0.4V(51) Models
Digi-Reel®
Contact Finish Thickness
2.00µin (0.051µm)
Mated Stacking Heights
3mm
Height Above Board
0.114" (2.90mm)
Number of Positions
60
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)