DF40GL-44DS-0.4V(58) is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
44 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
DF40GL-44DS-0.4V(58)
DigiKey Part Number
H125496TR-ND - Tape & Reel (TR)
H125496CT-ND - Cut Tape (CT)
H125496DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40GL-44DS-0.4V(58)
Description
CONN RCPT 44POS SMD GOLD
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
DF40GL-44DS-0.4V(58) Models
Series
Features
Shielded, Solder Retention
Active
Contact Finish Thickness
1.97µin (0.050µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
1.5mm
Number of Positions
44
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)